Hosting, Server, Domain
.com DOMAİN
Dünyanın en populer alan adı
189 ,00 TL / YIL
Alan adı: .com

Başlangıçta .com domainini sadece Amerikan şirketler tarafından kaydedilebiliyordu. Artık dünyanın her tarafından özel şahısların ve şirketlerin kaydedebileceği bir domain haline gelmiştir. .com İngilizce “commercial” kelimesinin kısaltımıdır, TLD 100 milyonu geçkin kayıtlı kullanıcısı ile dünyada en çok kullanılan alan adı uzantısıdır. VeriSign .com domaininden sorumlu olan operatördür, Moutain View merkezli bir şirket. “.com” domaini jenerik Top-Level-Domainleri (gTLD) arasında bulunmaktadır, yani “tanımlayıcı domain” anlamına gelir. Özellikle şirketler bu durumu kullanıp .com domaini satın alıp rezerve ediyorlar, bu sayede geniş internet dünyasında şirketler tanıtımlarını yapabiliyorlar.

Alan adı: .com

.com domainini bir şirket olarak veya özel bir şahıs olarak kaydedip satın alabiliyorsunuz. Küresel hareket eden internet siteleri için .com TLD’si en iyi seçimdir, dünya çapında bu alan adı uzantısı arama motorlarında üst sıralarda yer alır veya yerel TLD’ler ile bir tutulur. Özellikle belirtmek istiyoruzki, domaininiz kayıt işleminden sadece bir kaç saniye sonra aktifleşir. Özel karakterler ve sadece sayılardan oluşan domainlerin yanı sıra, 2 ile 63 karakter kullanma sayısı hakkınız vardır. Büyük ölçüde .com domaini daha çok Amerika’da, özellikle uluslar arası şirketlerın Amerika’da bulunmasından dolayı rağbet görmekte.

Artık özel şahıslarda .com uzantısını web sayfaları için satın almaktadırlar. Uluslar arası avantajları açıkça görünmektedir, arama motorları eşdeğerli ve ülkeye özgü olmayan TLD olarak değerlendiriyor, bu sayede uluslar arası aramalarda üst sıralarda yer alabiliyor.

Benzer domainler arasında kurumların kullandığı .org domaini, “business” kelimesinin kısaltması olan .biz domaini ve Amerika Birleşik Devletlerinin ülkeye özgü uzantısı .us bulunmaktadır.

İstatistik

“Commercial”-domain 100 milyondan fazla kayıtlı internet adresi ile en çok kullanılan TLD durumunda bulunmaktadır. Böylelikle .de domaininden 7 kat fazla .com domaini bulunmaktadır. Büyük kısmını uluslar arası şirketler oluşturmaktadır, ama uzun zamandır özel şahıslarda kendilerine ait .com domaini satın alıp kaydedebiliyorlar.

Alan adı: .com
Alan Adı Müsait
Alan adı müsait durumdadır.
Alan Adı Aktif
[Active]
1 - 10 Yıl
Alan adı kayıt süresi boyunca aktif olarak çalışmaktadır. Bu süre içinde istediğiniz zaman yenileme yapabilirsiniz. Bu alan adları bitiş tarihinden önce mutlaka yenilenmelidir.
Alan Adı Askıda
[On Hold Period]
40 Gün
Alan adının kayıt süresi bitmiştir. Kayıt firmaları tarafından askıya alınırlar, durdurulabilir ya da park edilebilirler. Bu süre içinde standart fiyatlarla yenilenebilirler.
Alan Adı Rehinde
[Redemption Period]
30 Gün
Alan adının aktif yaşam ömrü bitmiş ve rehin duruma geçmiştir. Bu aşamada tekrardan aktif hale geçirilmesi için 100 $ ceza bedelinin ve yıllık yenileme bedelinin ödenmesi gerekmektedir
Alan Adı Silinecek
[Pending Delete Period]
5 Gün
Alan adı artık silinme periyodundadır. Bu süre sonunda alan adı yeniden satın alınabilir olacaktır.
Bilgilendirme
Bazı uluslararası firmalar, daha önceden aktif kullanıldığını tespit ettikleri alan adlarını bu süre sonunda hemen satın alıp yüksek fiyatla satışa çıkarmaktadırlar.
Alan Adı Yeniden Müsait
Alan adını yeniden kayıt edebilirsiniz.
.org
 
260 ,00 TL
.es
 
55 ,00 TL
.co
 
312 ,00 TL
.biz
 
200 ,00 TL
.pro
 
176 ,00 TL
.com.tr
 
55 ,00 TL
.pw
 
278 ,00 TL
.ca
 
, TL

Biz yardım etmek için buradayız.